Bratislavský výtvarník Ľubo Michalko predstavuje svoje mozaiky

5. Jún 2013 / TASR,  http://www.hlavnespravy.sk/bratislavsky-vytvarnik-lubo-michalko-predstavuje-svoje-mozaiky-v-dome-quo-vadis/106486/

 

Bratislava 5. júna (TASR) – Mladý bratislavský výtvarník Ľubo Michalko predstavuje svoje mozaiky na prvej samostatnej výstave. Inštalovali ju v týchto dňoch v Dome Quo vadis v Bratislave.
Ľubo Michalko patrí do generácie mladých výtvarníkov, je absolventom Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave (v rokoch 2001 – 2006) a tiež absolventom Dizajnu na Fakulte architektúry STU. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Súkromnej strednej umeleckej škole dizajnu v Bratislave, venuje sa priemyselnému dizajnu. Ľubo Michalko, ktorý je vnukom gréckokatolíckeho kňaza Jána Murína, je tiež autorom dizajnu webovej stránky Bratislavskej gréckokatolíckej eparchie, informoval hovorca eparchie Stanislav Gábor.
Michalkove mozaiky nie sú vytvorené pre sakrálny priestor a nie sú ani keramickými obrazmi, aké sú známe z viacerých prezentácií. Michalko predstavuje filigrantské artefakty vytvorené s veľkou precíznosťou. Inovatívnosť jeho tvorby spočíva v syntéze dvoch živých materiálov – keramiky a orechového dreva. Jeho keramické mozaiky sú plné symbolov, farebnosti, geometrických tvarov. Výstava Ľuba Michalka je spojená s predajom niektorých artefaktov.
Na vernisáži sa zúčastnili milovníci výtvarného umenia i osobnosti kultúrneho a duchovného života. Boli medzi nimi ordinár Ozbrojených síl (OS) a Ozbrojených zborov (OZ) SR Mons. František Rábek, ktorý je predsedom Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre vedu, vzdelanie a kultúru, generálny vikár Bratislavskej gréckokatolíckej eparchie Vladimír Skyba, gréckokatolícki kňazi. Medzi hosťami bol aj známy gréckokatolícky umelec akademický maliar Mikuláš Klimčák.
Výstavu mozaík Ľuba Michalka v Dome Quo vadis si záujemcovia môžu pozrieť do 27. júna, uviedol Gábor.