Ľubo Michalko predstavil svoje mozaiky na výstave v Dome Quo Vadis

P:3, 05. 06. 2013 17:02, DOM, TKKBS, http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130605033

Bratislava. V pondelok 3. júna 2013 sa v bratislavskom Dome Quo Vadis uskutočnila vernisáž prvej samostatnej výstavy mladého bratislavského výtvarníka Ľuba Michalka. Na podujatí sa zúčastnilo veľa milovníkov výtvarného umenia a osobností kultúrneho i duchovného života. Boli medzi nimi aj ordinár OS a OZ SR Mons. František Rábek, ktorý je predsedom Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS, generálny vikár Bratislavskej eparchie o. Vladimír Skyba, gréckokatolícky farár o. Rastislav Čižik. Nechýbal ani akademický maliar Mikuláš Klimčák a ďalších ľudí.

Ľubo Michalko patrí do generácie mladých výtvarníkov. Je absolventom VŠVU v Bratislave a absolventom priemyselného dizajnu na Fakulte architektúry na Technickej univerzite. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Súkromnej strednej umeleckej škole dizajnu v Bratislave. Umelecká mozaika patrí k veľmi špecifickej výtvarnej forme. Michalkove mozaiky nie sú určené pre sakrálny priestor, ktorý bol v minulosti ich doménou. Inovatívnosť jeho diel spočíva v syntéze dvoch živých materiálov: keramiky a orechového dreva, ktoré autor využíva majstrovsky, takže vyniká estetická stránka oboch materiálov, vyvolávajúc pritom pocity krásna a kontemplácie. Pôvab svojich diel autor dosiahol originálnym spojením týchto klasických živých materiálov.

Michalkove keramické mozaiky sa inšpirujú ikonografiou, sú plné symbolov, farebnosti, a geometrických tvarov, ktoré žiaria takzvaným „ vlastným svetlom“. Jeho štylizácia je moderná a dáva možnosti vyniknúť materiálu, farbe i symbolom. Výstava je spojená s predajom niektorých artefaktov, ktoré sa môžu stať nielen pôsobivou umeleckou dekoráciou v súkromných príbytkoch, ale aj náboženským predmetom pobádajúcim k modlitbe a pozdvihnutiu mysle k Bohu. Výstava mozaík potrvá do 27. júna.